Paribu İncelemesi 2023

Kuruluş
2017
Hizmet Konumu
Türkiye
Öne Çıkan Özellikler
 • Yüksek hacim, 7/24 müşteri desteği
 • Yeni çıkan, popüler coinleri TL ile alıp satabilme imkanı
 • Büyük futbol kulüplerin kripto paraları
Para Yatırma
 • EFT
 • FAST (7/24)
 • Havale
 • Kripto para transferi
Para Çekme
 • EFT
 • FAST (7/24)
 • Havale
 • Kripto para transferi

Paribu Nedir?

Paribu, 2017’den beri hizmet veren, 6 milyon kullanıcı ve günlük 3 Milyar TL’yi aşan işlem hacmi ile Türkiye’nin en büyük kripto para borsalarından biridir.

Paribu, aynı zamanda, borsanın Ocak 2022’de hayata geçirdiği kendi blokzinciri Paribu Net’in token’ı olan PRB coin’e verilen isimdir. Borsada yapılan işlemlerde kullanılmak üzere çıkarılmıştır.

Paribu’da hızla ve ücretsiz hesap açmak için tıklayınız.

Paribu’da Hangi Kripto Paralar Var?

Paribu’da Bitcoin ve Tether (USDT,Dolar) dahil 70’den fazla kripto parayı Türk Lirası, Dolar ve Bitcoin pariteleri ile alabilirsiniz.
Paribu’da Ethereum (ETH), Ripple (XRP) gibi eski büyük coinlerin yanı sıra ALICE, Terra (TVK), MINA, WAVES, CEEK gibi yeni ve popüler coinleri de alıp satabilirsiniz.

Paribu ayrıca Fan Token’lara da geniş yer vermektedir. Spor kulüplerinin işbirliği ile oluşturulan; Fenerbahçe coin (FB), Galatasaray coin (GAL), Tranbzonspor coin (TRA), Barcelona coin (BAR) gibi coinleri alıp satarak tuttuğunuz takımlara destek olabilirsiniz.

Paribu güvenilir midir? Paribu’nun sahibi kim?

Paribu 14 Şubat 2017’de Yasin Oral tarafından kurulmuştur. Yasin Oral, öncesinde bilet.go, matbuu.com gibi farklı işleri hayata geçirmiş, 1985 doğumlu bir girişimcidir.

Global kripto borsalarında 2022 yılında yaşanan büyük krizler sonrasında, kripto para borsalarının şeffaf denetimlerden geçmesinin önemi daha da artmıştır. Borsaların kullanıcı varlıklarına karşılık gelen kripto varlıklarının ve sermaye yeterliliğinin kontrolü çok kritiktir.

Paribu, 2022 yılından itibaren uluslararası bağımsız denetim ve danışmanlık firması MAZARS tarafından denetlenmekte ve aylık olarak raporlarını yayınlamaktadır.

Paribu, Paribu Teknoloji A.Ş. ticari ismi altında Türk mevzuatlarına uygun olarak kurulmuştur.

Paribu’ya banka hesabımdan para aktarabilir miyim?

Paribu’ya Türk Lirası yatırmak ve çekmek için kendi adınıza açılmış bir banka hesabınız olması gerekmektedir. Para transferleri esnasında isim ve TC Kimlik no kontrolleri yapılmaktadır.

Paribu’da hesap açarken banka hesabınızdaki isim-soyisim ile kayıt yaptığınızdan emin olun. Paribu’da ücretsiz hesap açmak için tıklayınız.

Paribu’nun anlaşmalı olduğu; Akbank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi, Türkiye Finans, Şekerbank, Fibabanka, Odeabank, VakıfBank, Ziraat ve N Kolay aracılığı ile 7/24 havale ile para yatırabilirsiniz.

Diğer bankalarda bulunan hesaplarınızdan ise mesai saatleri içerisinde EFT ile, 7/24 FAST ile para yatırabilirsiniz.

Bankadan Paribu’ya para gönderdiğinizde, Havale/EFT yoğunluğuna bağlı olarak 10-20 dakika içerisinde Paribu hesabınızda görebilirsiniz.

Paribu’ya nasıl para yatırabilirim?

Paribu ile banka hesabınız arasında yapılan para transferleri esnasında isim-soyisim ve TC Kimlik no kontrolleri yapılmaktadır. Bu nedenle Paribu hesabınızın banka hesabınızla aynı isim-soyisim ile açılmış olduğundan emin olunuz.

Paribu’ya Türk Lirası yatırmak için: Paribu hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst menüde CÜZDAN sayfasına girin, Nakit Varlıklarım→Türk Lirası satırının sonundaki “Yatır” linkine tıklayın

Paribu’ya nasıl para yatırabilirim?

Karşınıza çıkan ekranda TL YATIR seçeneğinin altında banka listesini açabilirsiniz. Size uygun olan bankayı seçtiğinizde Paribu’nun o bankadaki hesap bilgilerine ulaşacaksınız.

Paribu’ya nasıl para yatırabilirim?

Paribu’ya nasıl para yatırabilirim?

Seçtiğiniz bankadaki Paribu hesabına, kendi banka hesabınızdan Havale, EFT yada FAST aracılığıyla paranızı gönderin. Gerekli kontrollerden sonra, yoğunluğa göre 10-30 dakika arasında Paribu hesabınızda bakiyenizi görebileceksiniz. Bakiyenizi görebilmek için yine Cüzdan sayfasına gidebilirsiniz.

Paribu’dan nasıl para çekebilirim?

Paribu’daki Türk Lirası bakiyenizi, Türkiye’deki aynı isim-soyisim ile açılmış, kendinize ait banka hesabınıza gönderebilirsiniz.

Paribu’dan Türk Lirası çekmek için: Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, üst menüde CÜZDAN sayfasına girin, Nakit Varlıklarım→Türk Lirası satırının sonundaki “Çek” linkine tıklayın.

Paribu’dan nasıl para çekebilirim?

Karşınıza çıkan ekrandaki alana kendi banka hesabınıza ait IBAN bilgisini ve çekmek istediğiniz TL tutarı girin. Bakiyeniz, Paribu güvenlik kontrollerinden sonra, EFT/Havale süresinde (10-30 dakika) banka hesabınıza geçecektir.

Paribu’da Coin Nasıl Alınır?

Paribu’dan Bitcoin,Ethereum, Ripple gibi eski ve büyük coinleri; ALICE, Terra (TVK), MINA, WAVES, CEEK gibi yeni ve popüler coinleri yada Fenerbahçe, Galatasaray, Barcelona gibi spor kulübü coinlerini (fan token’ları) alabilirsiniz.

Bunun için, Paribu hesabınıza giriş yaptıktan ve bakiyenize para gönderdikten sonra, üst menüde Piyasalar sayfasına gidin. Sayfanın sağ tarafındaki menüden işlem yapmak istediğin coini ve işlem yapacağınız pariteyi (Örn: Bitcoin-TL , CEEK-TL, Avax-USDT gibi) seçin.

İşlem yapacağınız coin’i ve pariteyi seçtiğinizde o kripto para için diğer kullanıcılar tarafından girilmiş aktif emirleri görebilir, bu emirlere bakarak istediğiniz fiyatta alış veya satış emri verebilirsiniz.

Paribu’da Coin Nasıl Alınır?

Komisyonlar

Paribu’da alış/satış işlemlerinde piyasa yapıcı(maker) ve piyasa alıcıya(taker) farklı komisyon oranları uygulanmaktadır.

*Alış-satış emrini kendi fiyat belirleyerek, işlem tahtasına bir teklif oluşturan kullanıcılara piyasa yapıcı, işlem tahtasındaki tekliflerden birini seçerek alış-satış işlemini gerçekleştirenlere piyasa alıcı denir.

Paribu’da standart bir kullanıcı için alış-satışlarda piyasa yapıcıdan %0.25, piyasa alıcıdan %0.35 komisyon alınmaktadır. Yani yaptığını her alış satışın minimum binde 25’i bakiyenizden kesilecektir.

İşlem hacminiz büyüdükçe ödeyeceğiniz komisyon oranlarınız küçülecektir. Size özel komisyon oranlarını üst menüden isminize tıklayıp “Hesabım” sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

Paribu Komisyonlar