BtcTurk İncelemesi 2023

Kuruluş
2013
Hizmet Konumu
Türkiye
Öne Çıkan Özellikler
 • Türkiye'nin ilk, dünyanın 4.kripto para borsası
 • 7/24 canlı müşteri desteği
 • Finans sektöründe güvenilir yönetici kadrosu
Para Yatırma
 • EFT
 • FAST (7/24)
 • Havale
 • Kripto para transferi
Para Çekme
 • EFT
 • FAST (7/24)
 • Havale
 • Kripto para transferi

BtcTurk Nedir?

BtcTurk Türkiye’nin ilk, Dünya’nın 4. kripto para borsasıdır. 2013’ten bugüne aralıksız hizmet veren borsa 5 milyondan fazla kullanıcısına Türk Lirası ile Bitcoin ve coin alım satım imkanı sağlamaktadır. Günlük 5 Milyar TL’yi aşan hacmi ve 7/24 canlı hizmet veren müşteri destek ekibi ile sadece Türkiye’nin değil dünyanın da önde gelen kripto para borsalarından biri olmuştur.
BtcTurk’ün resmi şirket ismi Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş.’dir

BtcTurk Pro Nedir?

BtcTurk.com sade bir arayüz kullanarak hızla Türk Lirası-Bitcoin alışverişinizi yapmanızı sağlar. BtcTurk Pro (pro.btcturk.com) sayfası ise kripto para dünyasının çeşitli coinlerinin farklı paritelerle alıp satılması için profesyonel borsa arayüzü olarak 2019’dan beri hizmet vermektedir. BtcTurk Pro için ayrı bir üyelik yapmanıza gerek yoktur ve BtcTurk gibi o da ücretsizdir. BtcTurk hesabınızla iki sayfada da rahatlıkla işlem yapabilirsiniz

Türk Lirası ile Bitcoin ve onlarca kripto parayı güvenle alıp satın

BtcTurk’te Hangi Kripto Paralar Var?

BtcTurk’ün sade arayüzünde sadece Bitcoin alıp satılabilmektedir. BtcTurk Pro’da ise hem Bitcoin hem de 80’den fazla kripto parayı Türk Lirası, Dolar ve Bitcoin pariteleri ile alıp satabilirsiniz. BtcTurk Pro’da Ethereum, Litecoin, Solana gibi sektörde yer etmiş altcoinlerin yanı sıra Aptos, Doge, Shiba, Hot gibi popüler coinleri de alabilirsiniz.

BtcTurk güvenilir midir? BtcTurk’ün sahibi kim?

BtcTurk 2013 yılında Kerem Tibuk (Besim Tibuk’un oğlu) tarafından kurulmuştur. Bitcoin’in ilk kez Türk Lirası ile alıp satılabilmesini sağlayan BtcTurk, ilerleyen yıllarda artan talebi karşılayabilmek için profesyonel büyümeyi hedeflemiştir.

2018’de, BtcTurk’ün çoğunluk hissesini o dönemde 5 yıldır QNBFinansinvest CEO’luğunu yürüten finans dünyasının tecrübeli iş adamı Özgür Güneri satın almıştır. 2018’den bugüne BtcTurk’ü geleneksel finans dünyasının standartları ve güvenilirliği ile yönetmektedir.

Kasım 2020’de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkan Yardımcısı Bora Oruç da Yönetim Kurulu üyesi olarak BtcTurk bünyesine katılarak, BtcTurk’ün finans sektöründeki yerini sağlamlaştırmıştır

Kerem Tibuk - BtcTurk Kurucusu
Kerem Tibuk – BtcTurk Kurucusu
Özgür Güneri - BtcTurk CEO
Özgür Güneri – BtcTurk CEO
Bora Oruç - BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi
Bora Oruç – BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi

Geleneksel finans sektöründe bulunan denetleyici kurumlar ve katı kurallar, henüz kripto para dünyasında uygulanmamaktadır. Bu nedenle kontrolsüz ve güvenilmez birçok borsa açılıp kapanmakta, kullanıcıları mağdur ederek ortadan kaybolmaktadır.

Bu kontrolsüz ortama rağmen, BtcTurk yönetimi kendi finans tecrübelerini kullanarak, sıkı standartlar oluşturmuş ve kontroller uygulamaktadır. Uluslararası denetim firması KPMG tarafından düzenli denetlenen ve bu denetim raporlarını şeffaf olarak yayınlayan BtcTurk, 800’ün üzerinde çalışanıyla, Türkiye’nin hem ilk hem de en güvenilir kripto alım-satım platformlarından biridir.

 

BtcTurk’e banka hesabımdan para aktarabilir miyim?

BtcTurk’e Türk Lirası yatırma ve çekme işlemlerinizi, Türkiye’deki kendi adınıza açılmış banka hesaplarınızdan, EFT/Havale/FAST yollarını kullanarak rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

BtcTurk’un anlaşmalı olduğu Akbank, DenizBank, Fibabanka, Türkiye İş Bankası, VakıfBank, Yapı Kredi ve Ziraat bankalarından birinde hesabınız varsa 7/24 havale ile para yatırabilirsiniz.

Diğer bankalarda bulunan hesaplarınızdan FAST ile 7/24, EFT ile EFT saatleri içerisinde para yatırabilirsiniz.

Banka hesabınızdan gönderdiğiniz bakiyenizi, Havale/EFT yoğunluğuna bağlı olarak 10-20 dakika içerisinde BtcTurk bakiyenizde görebilirsiniz.

BtcTurk’e nasıl para yatırabilirim?

BtcTurk’e para yatırmak için öncelikle üyeliğinizi tamamlamanız gerekir. Kayıt olmak için tıklayın.

Dikkat: Üyeliğinizi mutlaka kimliğiniz ve banka hesabınızdaki kişisel bilgilerinizin aynısını eksiksiz girerek tamamlayın. Bankadan TL çekerken ya da banka hesabınıza TL yatırırken isim-soyisim-TC kimlik no gibi bilgiler karşılıklı kontrol edilmektedir.

Üyeliğinizi tamamladıktan sonra, üst menüde TL Cüzdanı sayfasında Yatır seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan bankalardan size uyanı seçtiğinizde, karşınıza o banka için hesap bilgileri çıkacaktır. Çıkan Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. hesabına, kendi banka hesabınızdan para yatırdığınızda, gerekli kontrollerden sonra (yoğunluğa göre 10-30 dakika arası) BtcTurk bakiyenize yansıtılacaktır.

BtcTurk Para Yatırma

BtcTurk Pro ekranlarını kullanmayı tercih ederseniz, pro.btcturk.com sayfasının üst menüsünde Yatır→Türk Lirası Yatır seçeneği ile banka seçiminin olduğu sayfaya ulaşabilirsiniz. Aynı bankalar ve aynı hesap bilgilerini buradan da görüntüleyebilirsiniz.

BtcTurk Para Yatırma

BtcTurk ya da BtcTurk Pro sayfaları için tek bir üyelik ve tek bir hesap kullanılmaktadır. Bu nedenle hangi sayfayı kullandığınız farketmez, bakiyenizle her iki versiyonda da işlem yapabilirsiniz.

BtcTurk’ten nasıl para çekebilirim?

BtcTurk’teki Türk Lirası bakiyenizi sadece Türkiye’deki banka hesabınıza çekebilirsiniz. Paranın çekileceği banka hesabının size ait ve BtcTurk’teki isminizle birebir aynı isme sahip olması gerekmektedir.

BtcTurk üst menüsünde TL Cüzdanı sayfasına girin, sol tarafta Yatır seçeneğini seçin. Banka transferine tıkladığınızda karşınıza kendi banka hesap bilgilerinizi girebileceğiniz bir alan çıkacak. O alana kendi banka hesabınıza ait IBAN numaranızı ve çekmek istediğiniz tutarı yazdıktan sonra alttaki “Çekme İsteği Gönder” butonuna basın.

BtcTurk Para Çekme

BtcTurk Pro ekranlarını kullanmayı tercih ederseniz, üst menüde ÇEK→Türk Lirası Çek seçeneği ile banka hesap bilgilerinizi gireceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.

BtcTurk Para Çekme

EFT/Havale süresinde (10-30 dakika) banka hesabınıza bakiyeniz geçecektir. Çekmek istediğiniz tutar 5000 TL’den az ise FAST sistemi sayesinde 1-2 dakika içinde banka hesabınızda görebileceksiniz.

Türk Lirası ile Bitcoin ve onlarca kripto parayı güvenle alıp satın

BtcTurk’te Bitcoin Nasıl Alınır?

BtcTurk Bitcoin Alma

BtcTurk’e üye girişi yaptıktan ve bakiyenize TL aktardıktan sonra, BtcTurk ana sayfasındaki sade panelden hızlıca Bitcoin alıp satabilirsiniz.

Alım-satım tahtasını ve grafiği görerek karar vermek, alım-satım emrinizi detaylı girmek isterseniz Btcturk Pro ekranlarına geçmeniz gerekmektedir. Bunun için ana sayfadaki linki kullanabilir ya da pro.binance.com adresine gidebilirsiniz.

BtcTurk’te Coin Nasıl Alınır?

Ethereum, Litecoin gibi eski coinlerin yanısıra, Doge, Shiba, Aptos, Hot gibi popüler coinleri BtcTurk Pro ekranlarından alabilirsiniz. Bu sayfada diğer kullanıcılar tarafından girilmiş aktif emirleri, detaylı piyasa işlemlerini ve ilgilendiğiniz coinin grafiğini görebilir, aynı zamanda istediğiniz detayda alış veya satış emri verebilirsiniz.

BtcTurk Coin Alma

BtcTurk Pro İşlem Komisyonları

Borsalarda alış yada satış emrini kendi değer belirleyerek giren kullanıcılara Piyasa Yapıcı(maker), mevcut tekliflerden birini seçerek alış/satış işlemini gerçekleştirenlere Piyasa Alıcı(taker) denir. Genelde borsalar Piyasa Yapıcı olarak gerçekleşen işlemlerde komisyon indirimi yaparak, kullanıcılarını bu yöne teşvik etmek isterler.

BtcTurk de piyasa yapıcı ve alıcıya farklı komisyon oranları uygulamaktadır. Ayrıca bir kripto parayı başka bir kripto para ile alıp satarsanız ( Örneğin Bitcoin ile Ethereum almak yada Doge’u USDT karşılığı satmak gibi) Türk Lirası işlemlerine kıyasla daha az komisyon ödersiniz.

Standart bir kullanıcı için Türk Lirası ile alış satışlarda piyasa yapıcıdan %0.10, piyasa alıcıdan %0.18 komisyon alınmaktadır. Yani yaptığınız her alış satışın en az binde 10’u bakiyenizden kesilecektir.

Ayrıca çoğu borsada olduğu gibi, işlem hacminiz büyüdükçe ödeyeceğiniz komisyon oranlarınız düşecektir. Üst menüden HESAP→Komisyon Bilgilerim sayfasına giderek oranlarınızı detaylı görebilirsiniz.

BtcTurk İşlem Komisyonları