Binance Global İncelemesi 2023

4.7/5
Hoşgeldin Bonusu
%10 Komisyon İndirimi
Kuruluş
Temmuz 2017
Hizmet Konumu
Global
Öne Çıkan Özellikler
  • Dünyanın en büyük kripto para borsası
  • Coin çeşitliliği, farklı alım-satım araçları ve güvenilirlik
  • Coin piyasasında lider
Para Yatırma
  • Banka Kartı
  • Kredi Kartı
  • Kripto para transferi
Para Çekme
  • Banka Kartı
  • Kredi Kartı
  • Kripto para transferi

Binance Nedir?

Kriptopara dünyasının tartışmasız lideri olan borsadır. Temmuz 2017’de Çin’de kurulan borsa, gerek kripto para çeşitliliği gerek günlük 76 milyar dolarlık işlem hacmi ile kurulduğu günden bugüne zirvedeki yerini koruyor.

Binance’ta Hangi Kripto Paralar Var?

Binance borsasında 350’den fazla coin alıp satılabiliyor. Binance Global borsasını diğerlerinden daha güvenilir yapan tek özellik işlem hacmi değil. Kalite Kontrol ekibi ile borsada listelenecek coinleri sıkı bir teftişten geçiriyor ve listeledikten sonra da kontrolü elden bırakmıyorlar. Gerekli özellikleri karşılamayan koinler borsadan çıkartarak, kullanıcılarını risklere karşı korumayı amaçlıyorlar.

Binance borsasında kripto paraları farklı işlem çiftleri ile alıp satabilirsiniz. Bitcoin ve Ethereum çiftleri ile alıp satabildiğiniz gibi Türk Lirası, Dolar, Euro gibi 12’den fazla ülkenin resmi parası (itibari para) ile olan eşleşmelerle alım-satım gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’den Binance Global’de hesap açabilir miyim?

Binance Türkçe dahil 40’tan fazla dilde hizmet veren uluslararası bir borsadır. Türkiye’den kolaylıkla hesap açabilirsiniz.

Binance güvenilir mi?

Binance Global, günlük 76 milyar dolarlık hacmi, 7000’den fazla çalışanı ve finans tecrübesini blockchain sektörüne aktarmış kalifiye yönetim kadrosu ile merkezi kripto borsaları arasında en büyük borsadır.

Kurulduğu 2017’den bu yana dönem dönem her borsanın yaşayabileceği krizlerden hızlıca çıkmayı başardı ve bu krizlerde hep açık iletişim geliştirdiği için kullanıcılarında güven uyandırdı.

Binance CEO’su Changpeng Zhao (Kısa adıyla “CZ”) twitter hesabından yaptığı hızlı bilgilendirmeler ile coin yatırımcılarını düzenli bilgilendirmektedir.

Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao “CZ”

Binance’a kendi hesabımdan para aktarabilir miyim?

Binance’a Türk bankalarından EFT/Havale yöntemi ile para aktarılamamaktadır. Direkt olarak Binance’a para aktarmak isterseniz kredi kartı veya banka kartı kullanabilirsiniz.

Kart ile para yatırdığınızda %1.8’lik bir komisyon kesileceğini hatırlatırız.

Banka hesabınızdan EFT/Havale ile para aktarmak için Türk Kripto Borsalarını kullanabilirsiniz. Binance’ın Türkiye merkezli olarak açtığı borsası BINANCE TR de dahil olmak üzere tüm Türk Kripto borsaları ve bakiyenizi nasıl aktaracağınız ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.

Binance’a şimdi üye olup %10 indirimli komisyonlardan faydalanmak için hemen tıklayın.

Binance ile Alım-Satım yolları

Hızlı ve Sade Coin Alış Satış

Kredi kartı veya Türk Borsaları aracılığı ile Binance.com’a bakiyenizi aktardıktan sonra sıra geldi coinlerin nasıl alıp satılacağına.

Binance, basitten komplekse farklı kullanıcılar için farklı kullanım sayfaları bulundurmaktadır.

Ben detaylarda boğulmadan sadece coin alıp satacağım diyorsanız en uygunu “Binance Dönüştürme “ sayfasıdır. Üst menüde Al-Sat başlığının altındaki ilk seçenek olan “Binance Dönüştürme” sayfasına girerek istediğiniz miktarda koini hızlıca alabilirsiniz.

Binance Dönüştürme

Almak istediğiniz miktarı veya harcamak istediğiniz mevcut bakiyenizi yazarak, kripto paranın o anki piyasa fiyatından hızlıca alabilirsiniz.

Binance Dönüştürme

Gelişmiş Klasik Görünüm

Alım-satım tahtasını ve grafiği görerek karar vermek, alım-satım emrinizi detaylı girmek isterseniz Binance Gelişmiş Spot alım-satım sayfasını kullanabilirsiniz.

Üst menüde Al-Sat -> Spot menüsünü seçerek girebilirsiniz.

Binance Gelişmiş Klasik Görünüm

Alım-Satım tahtasını (başkaları tarafından girilmiş aktif emirleri), detaylı piyasa işlemlerini ve grafiği görebileceğiniz, aynı zamanda istediğiniz detayda alım veya satım emri verebileceğiniz ana sayfa burasıdır.

Diğer Gelişmiş Coin Alım Satım Seçenekleri

Toptan Alış-Satış (OTC)

Binance, yüksek miktarlarla (220.000 $ ve üzeri) alım satım yapmak isteyen yatırımcılar için OTC (Over-the-Counter) seçeneği sunmaktadır. “Over the counter” teriminin Türkçe’ye direk çevirimi :“Tezgah Üzerinden”. Günlük hayatta bizim bildiğimiz “Toptan Alış-Satış” anlamına gelir.

Toplu alışları markette kendiniz yaparsanız hem marketin dengesi anlık olarak değişir hem de ortalamada sizi zarar ettirecek fiyatlar ortaya çıkar.

Bunun önüne geçmek için Binance OTC (Toptan Alış-Satış) seçeneği hizmete sunulmuş. Menüde Al-Sat-> Binance OTC’yi seçerek müşteri hizmetleri ile iletişime geçip sizin için en uygun fiyatlar ile toptan alış ya da satış yapabilirsiniz.

Kaldıraçlı İşlemler (Futures Trading – Derivatives)

Binance, tecrübeli borsacılar için çok çeşitli gelişmiş alım satım tercihleri de sunmaktadır.
Kaldıraçlı işlemler için Derivatives (Futures) sayfasından işlem yapabilirsiniz.

Bu sayfanın henüz Türkçe versiyonu bulunmadığı için, Binance sayfanızı sağ üstteki seçenekten English seçerek ingilizce versiyonuna değiştirmelisiniz. İngilizce sayfanın üst menüsünde Derivatives başlığının altında kaldıraçlı işlemler için farklı seçenekleri bulabilirsiniz.

Önemli Uyarı: Kaldıraçlı işlemler çok yüksek risk içerir. Bakiyenizin tamamını dakikalar içerisinde kaybetmenize neden olabilir. Yeterince bilgi ve tecrübe sahibi olmadan denemenizi önermiyoruz.

Komisyonlar

Tüm borsaların ana gelir kaynağı; kullanıcılarının alım ve satım işlemleri üzerinden aldıkları komisyonlardır. Ancak farklı durumlarda ve farklı ürünlerde daha az komisyon alarak kullanıcılarını çeşitli yönlerde teşvik etmeye çalışırlar.

Şimdi hem bu durumları inceleyelim hem Binance özelinde mevcut komisyonlara bakalım:

Çoğu borsada genel kural olarak Piyasa Yapıcı (maker), Piyasa Alıcı (taker)’dan daha az komisyon öder.

Eğer bir alış veya satış emrini kendiniz değer belirleyerek girdiyseniz ve emriniz tahtada (orderbook) yer aldıysa, bu emir Piyasa Yapıcı (maker) emir olarak tanımlanır. Siz piyasadaki tekliflerden bağımsız olarak kendi emrinizi markete yazdığınız için likidite sağlamış olursunuz, bu da her borsanın istediği bir durum olduğu için sizden bir nebze daha az komisyon alırlar.

Eğer mevcut alış veya satış tekliflerinden birini seçip işleminizi gerçekleştirirseniz, Piyasa Alıcı (taker) olarak işlem yapmış olursunuz. Biraz daha fazla komisyon ödersiniz ama işleminizin %100 gerçekleşeceğinden emin olmuş olursunuz.

Binance İşlem Komisyonları (Ocak 2023)

Binance, piyasa yapıcıya da alıcıya da aynı komisyon oranını uygulayan nadir borsalardan biridir. Binance gibi hacim açısından kuvvetli borsalarda emrinizi hızlıca tahtadaki güncel fiyattan gerçekleştirebilir ve piyasa yapıcı ile aynı komisyonu ödeyebilirsiniz.

Hem alıcı hem yapıcı için %0.10 komisyon uygulamaktadır. Yani her yaptığınız işlemde (alış veya satış) işlem miktarının binde biri komisyon olarak ödenmektedir.

Binance kendi coini BNB’yi kullanmayı teşvik etmek için, komisyon ödemeleriniz için BNB tercih ettiğiniz takdirde %0.10’dan %0.075’e düşürmektedir.

Ayrıca dönem dönem bazı işlem çiftlerini teşvik etmek amacıyla komisyon kampanyaları yapmaktadır. Temmuz 2022’de başlayan ve hala devam eden iki kampanya ile seçili BTC ve BUSD çiftlerinde komisyon almamaktadır.

Binance Spot Alım Satım Komisyonu

Binance Çekim Komisyonları

Borsa cüzdanınızdaki bakiyenizden para veya coin çekmek istediğinizde borsa belirli bir çekim komisyonu alır.
Hangi coin ağından çekerseniz o coin ağının kendi komisyon oranına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Binance’ta BTC’nizi BTC ağından çekmek isterseniz 0.0002 BTC, ETH ağından çekmek isterseniz 0.00017 BTC’lik komisyon ödemeniz gerekir.

Bu yüksek tutarlar yerine Binance’ın kendi ağları olan BEP20 veya BEP2 kullanabilirsiniz ancak coininizi gönderdiğiniz borsanın aynı ağı karşıladığından emin olmalısınız.

Binance Çekim Komisyonları

Binance’a şimdi üye olup %10 indirimli komisyonlardan faydalanmak için hemen tıklayın.